DIY - Do It Yourself - aneb udělej si sám

Zde se budu snažit přiložit nějaké fotografie, postupy a návody na vylepšení astro techniky. Některá vylepšení jsou má vlastní, jindy jsem čerpal z rad ostatních uživatelů (převážně astro-forum.cz) a někdy poradil strýček google

ASTROLET CONTROL BOX - ACB

ACB je kontrolér, který umí ovládat 4 vyhřívací pásky a napájení až 8 periférií a to jak na 220V tak na 12V. Celé zařízení umí pracovat v off-line režimu jako autonomní bez nutnosti připojení PC, tak v režimu on-line, tedy ovládané přes aplikaci z PC. Základem je mikrokontrolér Arduino Mega 2560 a hromada dalších drobných součástek.

Ovládání vyhřívacích pásku je možné na více způsobů. Buď otočnými potenciometry přímo na krabicí, ovládacím softwarem z PC nebo v případě pásku č.4 zvolit automatické vyhřívání. je možno samostatně ovládat a přesně nastavit sílu vytápění u 3 vyhřívacích pásku. Poslední 4. pásek pracuje buď ve stejném režimu ručního nastavení nebo v režimu automatické regulace. Automatické vyhřívání funguje na základě měření teploty a vlhkosti prostředí, kdy se vypočítá rosný bod a vyhřívané zařízení (např. kamera, fotoaparát, korektor, reduktor, zrcátko, tubus, ....) je pak ohříváno na teplotu o 1 stupeň vyšší než je vypočítaná teplota rosného bodu. Samozřejmě je snímána aktuální teplota tohoto vyhřívaného zařízení samostatným teploměrem. Aby byla regulace plynulá a teplota vytápění stabilní je využita metoda PID regulace.

Ovládání napájení zařízení je realizováno pomocí 8 spínaných relé, kdy čtyři ovládají zásuvky na 220V a čtyři zásuvky na 12V.

Všechen hardware je umístěn do plastové krabice s IP65 a průhledným předním krytem. Průhledný kryt jsem zvolil ze dvou důvodů. Chtěl jsem vidět jak zařízení funguje, jak pracují kontrolní LEDky, zda se něco nepřehřívá a celkově se mi líbí , když vidím celou fungující technologii. Druhým důvodem bylo maximálně eliminovat možné problémy se zasazením displeje do víka a proto je umístěno uvnitř pod průhledným víkem.

Samozřejmě bylo potřeba mikrokontrolér Arduino Mega 2560 naprogramovat aby pracovalo jak má, dokázalo provádět veškeré výpočty a komunikovalo přes USB linku. Samostatnou kapitolou pak bylo vytvoření samostatné aplikace v C# pro ovládání ACB z počítače. Musel jsem oprášit své dávno zapomenuté znalosti z programování, naučit se programovat v jazyce Wiring samotné Arduino a také napsat ovládací aplikaci pro počítač v c#. :-).

Vyhřívání + rosnice

Rosnice a vyhřívání, to je jediná spolehlivá kombinace, jak se ubránit rose a mrazu. Nejprve jsem používal pouze rosnice a to jak na SCT tak na ED, ale to se ukázalo jako nedostatečné. Po nějaké době stejně nevyhnutelně došlo k zarosení nebo přímo námraze na objektivu, korekční desce nebo sekundárním zrcátku. proto bylo nezbytně nutné zakoupit nebo vyrobit kromě rosnic ještě i vyhřívání

Rosnise jsou zhotoveny z karimatky s našitým suchým zipem tak ať je možno nastavit +/- požadovaný rozměr. Prošívání na šicím stroji nebylo úplně jenoduché, ale šikovná švadlena s trochou opatrnosti to samozřejmě zvládne. Díky mami :-) .

Vyhřívání jsem měl nejprve bez regulace, pouze vyhřívací pásek připojený na zdroj s možností nastavit napětí v rozmezí 3-12V, což bohatě při správné volbě parametrů odporového (kantalového nebo konstantanového ) drátu stačí. Toto řešení je dostačující, pokud nechcete vyhřívat dva a více pásků různou intentitou, pak je potřeba zdrojů více nebo udělat regulaci.

Regulace je postavena na oblíbeném IO NE 556, schéma jsem použil ze stránek Petra Skaly , za což mu moc děkuji (www.astro-foto.astronomie.cz), plošný spoj vyroben dle schéma v Eaglu (díky Víťo :-) ) a osazení už nebyl takový problém, dokonce vše fungovalo hned při prvním zapojení. Díky téti regulaci, lze regulovat vstupní napětí v libovolném rozsahu, samostatně pro dva kanály.

Vyhřívací pásky prošly malým vývojem. Konečná varianta, kterou používám na SCT 11", je vyrobena sešitím polypropylénového popruhu (kopeno v běžné galamterii) a nepromokavé látky (pogumovaná, pevná, koupena taktéž v galanterii). Vyhřívací drátek přilepen v celé délce kvalitní DELTA páskou a oba pruhy pak vzájemně sešity po krajích. Na koci je použit suchý zip v kombinaci s širokou gumou pro vypnutí a pevné uchycení. Mé první pásky byly ze samolepicího suchého zipu mezi který jsem vložil vyhřívací détek. Pro kratší délky uspokojivé řešení, které dnes používám na ED a pointační dalekohled..

Celestron XLT C11 úprava fixace zrcadla - shift fix

Celestron XLT C11 je dalekohled typu Schmidt Cassegrain 280/2800mm, f/10, který má velmi krátkou stavební délku, ale který vzhedem k váze hlavního zrcadla trpí shiftem zrcadla. Tento posun je minimální a pro vizuální pozorování naprosto zanedbatelný. K úpravě posunu zrcadla SCT C11 jsem se odhodlal až po řádném prostudování všech možných dostupných informací z internetu. Některé věci však bylo i tak potřeba řešit tzv. "za pochodu".

V následujích krocích se tedy pokusím popsat a případně fotografiemi doplnit svůj postup upgradu schmidky.

Mytí primárního zrcadla proběhlo následovně :

Pokud to není nezbytně nutné, nedoporučuji se do podobného mytí pouštět !!! Je dobré si uvědomit, že 100% čisté není nikdy nic. Mytí korekční desky s sekundárem je i s ohledem na její váhu mnohem jednodušší. Lze použít postup podobný tomu výše uvedenému.

Celkově jsem s úpravou SCT C11 velmi spokojen a po prvních vizuálních testech vyzkouším i focení.

Úprava NEQ 6 -SkyScan

Německá paralaktická montáž firmy Synta - NEQ6 SkyScan je v současné době mou hlavní montáží a asi na delší dobu bude. Jedná se o montáž se slušnou nosností i na fotografování, avšak její tuhost by mohla býti lepší než její provedení poskytuje. Proto jsem se pustil do jejího upgradu. Nastavení polohy zeměpisné šířky není u této montáže příliš dobře řešeno, protože stavěcí šrouby, které vymezují její správné nastavení nemají optimální délku a pevnost. Zvláště šroub z jižní strany je příliš dlouhý a do montáže se opírá pouze hranou. Nos o který je šroub opřen je krátký a tenký, ani uchycení montáže v kloubu není optimální. Děkuji členům Astro-fóra za inspiraci, protože úprava vychází z podobných úprav jeho členů ( hlavně díky Milanovi Antošovi).

V následujích krocích se tedy pokusím popsat a případně fotografiemi doplnit svůj postup upgradu montáže.

Celá úprava mi včetně několika nástřiků zabrala cca 4 večery, ale zásadně vylepšila pevnost montáže !

Upgradovanou montáž jsem nazval opravdu originálně: NEQ 6 AldaMod :-)

ASTROGRAF Newton 200/800 F4 a jeho tuning

SkyWatcher 200/800 QUATRO je karbonový astrograf z dílny SkyWatcheru. Dalekohled je to povedený, zejména po optické stránce, mechanicky je vždy co y zlepšovat. To je ale myslím vlastnost všech dalekohledů typu newton. Moc se mi na něm líbí kvalitní výtah, velmi dobrá optika, karbonový tubus a jeho vyclonění. Samozřejmě, že má daleko k dokonalému dalekohledu, ale takový neexistuje a ty co se mu podobají jsou pro mne cenově z říše snů. Navíc, když je škaredé počasí(a to je často) a nedá se fotit, rád přemýšlím co vylepšit a následně se to snažím i realizovat. Dále se budu snažit popsat v krocích, úpravy, které na astrografu provádím, co mne k nim vedlo a jak dopadly. Myslím, že postupně to tady bude přibývat až se nakonec třeba dostanu do fáze, kdy bude vše tak jak bych si představoval (silně o tom pochybuji :-) )

Výměna pavouka sekundárního zrcadla

Jako první jsem se pokusil o výměnu stávajícího držáku sekundárního zrcátka, který svou neoplývá velkou tuhostí. Po pořádném dotažení deformuje karbonový tubus, který má sice vynikající vlastnosti (tepelná roztažnost, hmotnost), ale je relativně tenký.

Pokud bych měl zhodnotit výsledek provedených změn, tak je to jednoznačně nejlepší úprava jakou lze provést na dalekohledu newton. Držák sednul velmi těsně a byl jsem rád, že jsem ho do tubusu dostal. Myslím, že by držel by i bez uchycení šrouby :-). Tato konstrukce držáku sekundárního zrcátka zaručuje maximální tuhost, zpevnění tubusu v přední části a hlavně výtahu. Kromě vyřešení problémů s kolimací v průběhu focení se samozřejmě vyřešily různé nepěkné odlesky a difrakční paprsky u jasných hvězd jsou krásně symetrické a ostré. Kolimace je nyní příjemnou záležitostí a hlavně DRŽÍ !!! Rozhodně doporučuji všem.

Změna značky a clona primárního zrcadla

Další úpravou bylo přeznačení středové značky primárního zrcadla a jeho přiclonění. Když jsem ještě před úpravami kolimoval, zaráželo mne, že když jsem udělal kolimaci laserem a to i včetně metody s Barlow, vždy bylo při nutno při kolaci na hvězdu dolaďovat. Nedalo mi to tedy a když už jsem měl primární zrcadlo demontováno z dalekohledu, přeměřil jsem jednoduše umístění jeho středové značky. Byla posunuta mimo střed cca o 3mm. Proto jsem se rozhodl udělat značku novou vlastní. Ve druhém kroku jsem pak měl nachystánu clonu pro zaclonění uchytek primáru, které mi na jasných hvězdách dělaly nehezké stíny v difrakčním obrazci.

Po odzkoušení musím říct, že jsem maximálně spokojen. Díky cloně zmizely stíny v difrakčním obrazu jasných hvězd a spolu s novým pavoukem sekudáru dává astrograf pro mne dokonalé hvězdy. Nová značka na primáru pak značně zjednodušila kolimaci a po prvotní laserem již téměř není potřeba dokolimovávat na hvězdu !!!

Motorové ostření SkyWatcher

Pro lepší otření a pohodlí jsem se rozhodl udělat si radost a koupit sice levné, ale často chválené univerzální motorové ostření od SkyWatcheru. Tušil jsem, že slovo univerzální bude skrývat problémy a to se tak trochu i stalo.

S instalací byly trochu problémy, chtělo to kladivo, vrtačku, svěrák, flexu a pilník ale jinak dobrý :-). Zrušil jsem pomalé ruční ostření, to by snad nemělo vadit vzhledem k možnosti nastavit proměnnou rychlost motorového ostření. Foťák i s reduktorem to unese vpoho. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží 9V baterie v ovladači. Pokud by výdrž byla slabá, udělám to na trafo a bude klid. Uvidíme.

ASTROLET - Aldovy amatérské astronomické stránky